Matcha čaj je pro Čechy stále novinkou

Je pravdou, že již má nějakou historii za sebou a v Japonsku je to velmi oblíbený nápoj. Navíc některé kultury jej přidávají do moučníků, krémů a dalších specialit, které se poté pyšní krásně zelenou, ale velmi příjemnou chutí. Než se ale dostane do obchodů a vůbec uživatelům na stůl, aby ochutnali skvělou a výjimečnou chuť zeleného čaje, musí projít dlouhou pouť. Jeho začátek je úplně stejný jako u jeho vrstevníků. Na plantáži, která je tak rozlehlá, že druhého konce mnohdy ani není vidět. Přesto o tyto skvělé keříky nepečují stroje nebo technika, ale jen a pouze lidské ruce. Tudíž jestli někdo řekne, že čaje jsou drahá záležitost, měl by si rozhodně něco o výrobě kvalitních čajů přečíst, možná by změnil svůj postoj.

Co vůbec matcha je?

Když už jsme na plantáži, tak se musí sesbírat úplně nejmladší lístky čajovníku a to bude prakticky základ. Ne listy, ale sušená dužina z těchto lístků. Při výrobě nesmí v žádném případě dojít k fermentaci a nesmí se přidávat žádná barviva, přísady nebo snad konzervační látky. Kdo si zakoupí pravý kvalitní Matcha čaj, tak má 100 % zelený čaj, který je skutečně velmi zdraví prospěšný.

Jeho vznik možná mnohé překvapí

Když se blíží doba sklizně, tak přibližně měsíc před ní, tak je nutné pole zastínit. To je metoda, kdy se odfiltruje až 90 % slunečního svitu. Rostlinka si teď trochu poradí sama se sebou a začne nedostatek světla kompenzovat tak, že bude intenzivně vytvářet chlorofyl. Ono zakrytí lístků má také svůj význam. Lístky čajovníku jsou tenčí a samozřejmě chutnější. Také keřík do nich vloží poměrně slušnou zásobu nutričních hodnot a tím je Matcha čaj výborný na pití při redukci hmotnosti. Samozřejmě obsahuje spoustu vitamínů, stopových prvků a dalších látek, které tělo uvítá. Tato koncentrovaná prášková forma zeleného čaje obsahuje více, než stokrát větší množství zdraví prospěšných antioxidantů, než ostatní zelené čaje. Pomáhá spalovat nejen tuk, ale zlepšuje paměť a v konečné fázi vychutnat si šálek čaje je jako relaxační balzám pro naše tělo.

Sdílej s přáteli!